| Product | Die Casting Parts |
|---|---|
| Processing | Aluminum Die Casting |
| Process | Aluminum Die Casting+machining |
| Key Word | Die Casting Parts |
| Quality Control | ISO 9001:2015 |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Surface | Smooth,no Burr And Scratch |
| Type | Deep Drawing Parts |
| Size | As Your Product Drawing |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
|---|---|
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Cnc Machining | Not CNC Machining |
| Support Structures | Automatic Or Manual |
| Material | PLA, ABS, PETG, Nylon, TPU, Etc. |
| Standard | GB,JIS,DIN,ASTM,BS,NF |
|---|---|
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Material | Metal |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Powder | Inside Or Outside |
| Key Word | Die Casting Parts |
|---|---|
| Applied | Industrial Equipment |
| Oem | Available |
| Processing | Aluminum Die Casting |
| Cavity | Multi Cavity |
| Tolerance | ±0.1mm |
|---|---|
| Type | Deep Drawing Parts |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Material | Metal |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Color | Customizable |
| Tolerance | 0.1mm |
| Finish | Powder Coating |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Material | Aluminum, Zinc, Magnesium, Etc. |
| Machining Method | Die Casting + Machining |
| Secondary Machining | Tapping, Milling, Grinding |
| Software | CAD/CAM/CorelDraw/PRO/E/UG/IGS/STP |
| Type | Deep Drawing Parts |
|---|---|
| Material | Metal |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Plate Thickness | 0.5~16mm |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Name | Sheet Metal Stamped |
|---|---|
| Weight | Lightweight |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Size | Customizable |