| Thermal Conductivity | 9~180 MW/m.K |
|---|---|
| Warpage | ≤2‰ |
| Durability | Long-lasting |
| Temperature Resistance | <700℃ |
| Mechanical Strength | ≥3000MPa |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Finish | Powder Coating |
| Weight | Lightweight |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Thickness | 0.5mm-10mm |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Finish | Powder Coating |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Production Process | Stamping, Cutting, Bending |
| Color | Customizable |
| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Color | White ,Blank ,Red , Support Customize |
| Product Material | Aluminium |
| Size | Customized |
| Mould Cavity | 2 Cavity Mould |
| Diameter | 20.3mm Or As Per Drawing |
|---|---|
| Shape | Round, Square, Hexagonal, Customized |
| Quick Delivery Time | 3-15 Days |
| Key Word | Components Of Cnc Machine |
| Color | Silver, Gold, Black, Red, Blue |
| Quick Delivery Time | 3-15 Days |
|---|---|
| Factory Visit | Welcome Anytime |
| Inspection | 100% Inspected |
| Key Word | Components Of Cnc Machine |
| Color | Silver, Gold, Black, Red, Blue |
| Tolerance | 0.05mm~0.10mm |
|---|---|
| Appearance | Sleek And Seamless |
| Skill Level | Requires Skilled Welders |
| Business Type | Factory, Manufacturer |
| Size | Client's Drawings, Customized, Custom |
| Minimum Wall Thickness | 0.8mm |
|---|---|
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
| Dimension | 290*140*60mm |
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Tolerance | 0.01-0.05mm Or Customized |
| Color | Silver, Gold, Black, Red, Blue |
|---|---|
| Shipping | By Express/By Air/By Sea |
| Identification | ISO SGS Rohs |
| Quick Delivery Time | 3-15 Days |
| Cnc Turning Parts | Shafts, Pins, Bushing, Gears, Etc. |
| Keyword | CNC Milling Parts |
|---|---|
| Custom Service | OEM ODM |
| Machining Equipment | Milling Machining |
| Logo | Customized |
| Deal With | CNC Turning,CNC Milling |