| Roughness | Ra0.2~Ra3.2 |
|---|---|
| Design Software | AutoCAD |
| Size Of Panel | Custiomized |
| Surface | Anodized,powder |
| Processing Method | CNC Machining CNC Milling |
| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Surface | Coating, Electrophoresis, Etc |
| Part Material | Aluminum / Zinc / Magnesium Alloy Parts |
| Mold Cavity | Single Cavity / Multi-cavity Mold |
| Product Type | Custom Aluminium Die Casting Parts |
| Payment Term | T/T, Paypal, Western Union, L/C |
|---|---|
| Surface Roughness | Ra3.2 |
| Tolerance | ±0.01mm |
| Logo | Customized |
| Application | Automotive, Aerospace, Medical, Electronics, Etc. |
| Shape | Round Section |
|---|---|
| Length | Max 5m |
| Application Industry | Sensor |
| Application | Hardware Spraying Equipment |
| Machines | CNC Machining Machines |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Color | Customizable |
| Finish | Powder Coating |
| Tolerance | 0.1mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Minimum Wall Thickness | 0.8mm |
|---|---|
| Tolerance | 0.01-0.05mm Or Customized |
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Minimum Detail Size | 0.1mm |
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
| Factory Visit | Welcome Anytime |
|---|---|
| Identification | ISO SGS Rohs |
| Keyword | CNC Turning Parts |
| Inspection | 100% Inspected |
| Shipping | By Express/By Air/By Sea |
| Lead Time | 7-15 Days |
|---|---|
| Inspection | 100% Inspected |
| Machining Equipment | CNC Automatic Lather |
| Logo | Custom Logo Available |
| Factory Visit | Welcome Anytime |
| Color | Silver, Gold, Black, Red, Blue |
|---|---|
| Machining Equipment | CNC Automatic Lather |
| Shipping | By Express/By Air/By Sea |
| Shape | Round, Square, Hexagonal, Customized |
| Inspection | 100% Inspected |
| Thickness | Customized |
|---|---|
| Type | Roller Shades, Roller |
| Finish | Anodizing, Mill Finish, Electroplating, Polishing, Sandblasted, Powder Coating, Silver Plating, Brushed, Painted, PVDF, Etc. |
| Use | Industrial |
| Material | Aluminum, Copper |