| Tolerance | ±0.1mm |
|---|---|
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Type | Deep Drawing Parts |
| Surface | Smooth,no Burr And Scratch |
| Type | Deep Drawing Parts |
|---|---|
| Material | Metal |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Plate Thickness | 0.5~16mm |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Name | Sheet Metal Stamped |
|---|---|
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Size | Customizable |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Color | Customizable |
| Finish | Powder Coating |
| Tolerance | 0.1mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Surface Roughness | Ra 0.8-3.2 |
|---|---|
| Application | Precision Machining |
| Hardness | HRC 40-60 |
| Surface Treatment | Anodizing, Plating, Painting, Etc. |
| Surface Finish | Polishing, Sandblasting, Brushing |
| Casting | High-quality Castings |
|---|---|
| Mold Life | 25-50 Shots |
| Surface Treatment | Polishing, Painting, Coating, Silk Screen |
| Item | Vacuum Casting Rapid Prototype |
| Lead Time | 1-2 Weeks |
| Lead Time | 1-3 Business Days |
|---|---|
| Surface Finish | Smooth, Matte, Glossy |
| Drawing Format | IGS STP STL CTA MR3D |
| Minimum Detail Size | 0.1mm |
| Sample | 3D Printed |
| Color | Customized |
|---|---|
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Production Process | Stamping, Cutting, Bending |
| Size | Customized |
|---|---|
| Color | Customized |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Production Process | Stamping, Cutting, Bending |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Size | Customized |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Color | Customized |
| Production Process | Stamping, Cutting, Bending |