| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Material | Aluminum, Zinc, Magnesium, Copper, Brass, Stainless Steel |
| Diameter | 20.00 ~ 30.00 Mm |
| Casting Type | Pressure Die Casting, Gravity Die Casting |
| Applications | Automotive Electrical Aerospace Industry |
| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Material | Zinc Aluminum Metal |
| Design | Mould Design |
| OEM | YES |
| Process | Die Casting |
| OEM & ODM | Available. Our Engineer Can Check And Discuss Your Design, Great Help! |
|---|---|
| Thickness | Customized |
| Shape | Round, Square, Flat, Or Customized |
| Material | Aluminum, Copper |
| Color | Silver , Black, Blue, Wood Color, RAL Powder Coating Color, And So On |
| Tolerance | ±0.01mm |
|---|---|
| Color | Silver , Black, Blue, Wood Color, RAL Powder Coating Color, And So On |
| Use | Industrial |
| Length | Customized |
| Size | Standard Or Customized Size |
| Processing | Aluminum Die Casting |
|---|---|
| Micro Machining | Yes, It Is |
| Oem | Available |
| Process | Aluminum Die Casting+machining |
| Applied | Industrial Equipment |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Powder | Inside Or Outside |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Coating | Enamel Or Porcelain, Etc. |
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Tolerance | ±0.1mm |
|---|---|
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Type | Deep Drawing Parts |
| Surface | Smooth,no Burr And Scratch |
| Type | Deep Drawing Parts |
|---|---|
| Material | Metal |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Plate Thickness | 0.5~16mm |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Application | Precision Machining |
|---|---|
| Surface Finish | Polishing, Sandblasting, Brushing |
| Weight | Customized |
| Material | Metal, Plastic |
| Color | Silver, Black, Red, Blue, Etc. |
| Application | Automotive, Aerospace, Medical, Electronics, Machinery, Etc. |
|---|---|
| Design Software | AutoCAD |
| Printing | Laser Marking |
| Processing Method | CNC Machining CNC Milling |
| Surface | Anodized,powder |