| Name | Sheet Metal Stamped |
|---|---|
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Size | Customizable |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Manufacturing Type | Silicone Mold Vacuum Casting |
|---|---|
| Surface Treatment | Polishing, Painting, Coating, Silk Screen |
| Item | Vacuum Casting Rapid Prototype |
| Maximum Mould Size | 450 X 470 X 400 Mm |
| Logo | Customized Logo |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Surface | Smooth,no Burr And Scratch |
| Type | Deep Drawing Parts |
| Size | As Your Product Drawing |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Powder | Inside Or Outside |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Coating | Enamel Or Porcelain, Etc. |
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
|---|---|
| Weight | Lightweight |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
| Size | Customized |
| Production Process | Stamping, Cutting, Bending |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Color | Customizable |
| Finish | Powder Coating |
| Tolerance | 0.1mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Material | Aluminum, Stainless, Steel, Brass |
|---|---|
| Application | Automotive, Electronics, Furniture |
| Size | Customized |
| Weight | Lightweight |
| Shape | Customized |
| Tolerance | ±0.01mm |
|---|---|
| Shape | Round, Square, Flat, Or Customized |
| Free Samples | Yes |
| Packaging | Standard Export Packaging Or As Discussed |
| Use | Industrial |
| Thickness | 0.5mm-10mm |
|---|---|
| Shape | Customized |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| OEM/ODM | YES |
| Tolerance | ±0.1mm |
|---|---|
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Type | Deep Drawing Parts |
| Surface | Smooth,no Burr And Scratch |