| Raw Material | ABS |
|---|---|
| Logo | Customized Logo |
| Mold Life | 25-50 Shots |
| Lead Time | 1-2 Weeks |
| OEM/ODM | YES |
| Casting | High-quality Castings |
|---|---|
| Manufacturing Type | Silicone Mold Vacuum Casting |
| Delivery | Worldwide Delivery |
| Mold Material | Silicone |
| Surface Treatment | Polishing, Painting, Coating, Silk Screen |
| Coating | Enamel Or Porcelain, Etc. |
|---|---|
| Size | As Your Product Drawing |
| Plate Thickness | 0.5~16mm |
| Material | Metal |
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
| Size | As Your Product Drawing |
|---|---|
| Precision | High Precision |
| Plate Thickness | 0.5~16mm |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Size | As Your Product Drawing |
|---|---|
| Standard | GB,JIS,DIN,ASTM,BS,NF |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Unit Price | Quoted Per See The Drawing |
| Packaging | Standard Export Packaging Or As Discussed |
|---|---|
| Tolerance | ±0.01mm |
| Type | Roller Shades, Roller |
| Color | Silver , Black, Blue, Wood Color, RAL Powder Coating Color, And So On |
| Size | Standard Or Customized Size |
| Material | Metal |
|---|---|
| Type | Deep Drawing Parts |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Coating | Enamel Or Porcelain, Etc. |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Name | Die Casting Parts |
|---|---|
| Material | Aluminum, Zinc, Magnesium, Copper, Brass, Stainless Steel |
| Diameter | 20.00 ~ 30.00 Mm |
| Casting Type | Pressure Die Casting, Gravity Die Casting |
| Applications | Automotive Electrical Aerospace Industry |
| Minimum Detail Size | 0.1mm |
|---|---|
| Printing Technology | FDM, SLA, SLS |
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Sample | 3D Printed |
| Material | PLA, ABS, PETG, Nylon, TPU, Etc. |
| Compatibility | Universal |
|---|---|
| Application | Heat Dissipation For Electronic Devices |
| Material | Ceramic, SiC , AL2O3 , SIO2 |
| Durability | Long-lasting |
| Electrical Insulation | Good |