| Name | CNC Turning Parts |
|---|---|
| Function | Aluminium Cnc Service |
| Material | Aluminum, Brass, Stainless Steel, Carbon Steel, Etc. |
| Processing | CNC Turning, Drilling,Tapping |
| Surface Finish | Polishing, Painting, Anodizing, Etc. |
| Color | Silver, Gold, Black, Red, Blue |
|---|---|
| Shipping | By Express/By Air/By Sea |
| Identification | ISO SGS Rohs |
| Quick Delivery Time | 3-15 Days |
| Cnc Turning Parts | Shafts, Pins, Bushing, Gears, Etc. |
| Place Of Orign | DongGuan,China (Mainland) |
|---|---|
| Material Compatibility | Metal, Plastic, Wood |
| Numerical Control | CNC |
| Machining | Machining,milling, Tapping, Grinding |
| Transportation | As Client's Requirement |
| Surface Finish | Smooth, Matte, Glossy |
|---|---|
| Support Structures | Automatic Or Manual |
| Cnc Machining | Not CNC Machining |
| Dimension | 290*140*60mm |
| Tolerance | 0.01-0.05mm Or Customized |
| Minimum Wall Thickness | 0.8mm |
|---|---|
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
| Dimension | 290*140*60mm |
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Tolerance | 0.01-0.05mm Or Customized |
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
|---|---|
| Drawing Format | IGS STP STL CTA MR3D |
| Manufacturing Type | 3D Printing |
| Printing Technology | FDM, SLA, SLS |
| Cnc Machining | Not CNC Machining |
| Material | Metal |
|---|---|
| Type | Deep Drawing Parts |
| Tooling Leadtime | 10days |
| Coating | Enamel Or Porcelain, Etc. |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Shipping Method | Express, Air, Sea |
|---|---|
| Material | Metal |
| Powder | Inside Or Outside |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Style | Cartoon Toy, Model Toy |
|---|---|
| Lead Time | 1-3 Business Days |
| Cnc Machining | Not CNC Machining |
| Support Structures | Automatic Or Manual |
| Material | PLA, ABS, PETG, Nylon, TPU, Etc. |
| Standard | GB,JIS,DIN,ASTM,BS,NF |
|---|---|
| Mold Costs | Can Be Free If Mass Production |
| Material | Metal |
| Fabrication Machine | CNC Machine,laser Cutting Machine |
| Powder | Inside Or Outside |